Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Loading

Pełnomocniczka Kongresu Kobiet / Gliwice 2016

 
Małgorzata Tkacz-Janik
Małgorzata Tkacz-Janik: dr n. hum., od 2010 roku radna Sejmiku Śląskiego, bezpartyjna. Kulturoznawczyni, przedsiębiorczyni, aktywistka społeczna. Szefowa Rady Fundacji Przestrzenie Dialogu, członkini Rady Programowej Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet oraz Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Członkini Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego, śląskiego zespołu ds. dziedzictwa industrialnego działającego przy Marszałku Województwa Śląskiego. Na Śląsku współdziała m.in. z Fundacją Iskierka, Fundacją Tęczówka, Stowarzyszeniem Aktywne Kobiety,  Stowarzyszeniem Gliwickie Drzewa i społecznym Kongresem Ochrony Zabytków. W latach 2005-2011 zaangażowana czynnie w sprzeciw wobec budowy DTŚ w Gliwicach oraz w protest przeciwko likwidacji linii tramwajowych w Gliwicach. 

Współpracuje z Porozumieniem Ruchów Miejskich. Będzie kandydowała na urząd Prezydenta Miasta Gliwice w nadchodzących wyborach samorządowych
przewidzianych na listopad 2014 r.

Od ponad 20 lat posiada własną działalność gospodarczą, w ramach której prowadzi obecnie kilka przedsięwzięć, m.in. jedyny bar wegetariański w Gliwicach pn. „ZŁOTY OSIOŁ”.

W Sejmiku Śląskim wiceprzewodnicząca Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego. Ponad to pracuje w Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej oraz w Komisji Kultury, Nauki i Edukacji. Z jej inicjatywy powołano przy Marszałku Pełnomocniczkę ds. organizacji pozarządowych i równego traktowania oraz Komisję Doraźną ds. organizacji pozarządowych.

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Wykładała m.in. na Uniwersytecie Śląskim i Ekonomicznym w Katowicach, w Bielskiej Wyższej Szkole Biznesu w Bielsku-Białej oraz w Wyższej Szkole Zarządzania, Marketingu i Języków Obcych w Katowicach.

Pracowała jako specjalistka ds. PR w Saint-Gobain Isover Polska, doradzała w zakresie publicity i PR wielu śląskim, polskim i europejskim firmom i instytucjom. Stworzyła i redagowała nagrodzony w roku 2000 Nagrodą Media Trend miesięcznik EXITmegazyn Śląsk. Laureatka wielu wyróżnień i nagród za działalność pro kobiecą i społeczną, z których najbardziej sobie ceni te za działalność charytatywną we współpracy z Fundacją im. M. Grażyńskiego oraz za pomoc dzieciom ze Strefy Gazy.

W latach 2009-2011 Przewodnicząca Zielonych w Polsce w parytecie z Dariuszem Szwedem. 
W styczniu 2009 r. nominowana przez "Gazetę Wyborczą" do tytułu Polki Roku 2008, a przez Dziennik Zachodni uznana za jedną z 50. najbardziej  wpływowych kobiet w województwie śląskim (w 2009 i 2014 roku).

Uczestniczka tzw. II Flotylli Wolności do Strefy Gazy w 2012 r. Współautorka dwóch części raportu: "Zrównoważony rozwój metropolii Silesia". 
Po kądzieli – mentalnie pochodzi z Kresów, po mieczu z robotniczej dzielnicy Częstochowy. Historia społeczna jest dla niej bardzo ważna. Kocha kino. Uwielbia ruch, czytanie prasy, kultywuje przyjaźnie, dużo podróżuje. 
Jej dorosły syn, Maciej (22 lata), z którym uwielbia rozmawiać, studiuje architekturę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

 

Kontakt:
malgorzata.tkaczjanik@gmail.com
tel. 609 677 874